İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Şanliurfa Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Muhabirler, Afetlerde Görev Yapabilmek İçin AFAD’dan Eğitim Alıyor 06 Haziran 2016

MUHABİRLER, AFETLERDE GÖREV YAPABİLMEK İÇİN AFAD’DAN EĞİTİM ALIYOR

Savaş ve doğal afet alanlarında canları pahasına görev yapan medya mensupları, Anadolu Ajansı (AA) ile AFAD’ın işbirliğinde düzenlenen ‘Savaş Muhabirliği Sertifika Programı’na katıldı. Muhabirler, afet bölgelerinde hayatta kalmak ve güvenli çalışabilmek için AFAD eğitmenlerinden hem pratik hem teorik eğitimler aldı. Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı birkaç kurum tarafından düzenlenebilen programın 6. dönem eğitimine, Suriyeli gazeteci Ahmed Ganam da katıldı.

6 Haziran 2016, Ankara/ Olağanüstü koşullarda görev yapan muhabirlere yönelik "6. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi", AA Haber Akademisi, AFAD, Polis Akademisi ve TSK’nın işbirliğiyle düzenlendi. Bir kamu hizmeti olan haberciliği, savaş ve afet gibi zorlu koşullarda canlarını hiçe sayarak yapan muhabirler güvenli çalışabilmek için program kapsamında AFAD’dan eğitim aldı. AFAD eğitmenleri, işlerini yaparken yaşamlarını koruyabilmeleri, risklerini tespit edip önlem alabilmeleri için muhabirlere eğitim verdi.

‘Savaş Muhabirliği Sertifika Programı’nın 6.sına, Türkiye’den medya mensuplarının yanı sıra çatışmanın ortasından gelen Suriyeli gazeteci Ahmed Ganam da katıldı. Ganam, programın önemini “Eğitime kabul edildiğim ve AFAD’dan eğitim alabildiğim için kendimi şanslı görüyorum.” diyerek ifade etti.

Savaş Muhabirlerine Doğal Afetlerde Davranış ve Korunma Eğitimi

Programının afetlere ilişkin kısmında AFAD eğitmenleri, ‘Doğal Afetlerde Davranış ve Korunma Eğitimi’ başlığıyla eğitim verdi. Programda, AFAD eğitmeni Emel Sonkaya’nın İş yerinden çıktıktan sonra evlerine tekrar dönünceye kadar muhabirlerin ihtiyaç duyduğu tüm ekipmanları nasıl kullanabileceklerini öğretiyoruz.” şeklinde ifade ettiği eğitimler verildi. Doğal afetler hakkında teorik bilginin de aktarıldığı programda, çadır kurma, yüksek katlardan tahliye yöntemleri ve kurtarma ipleri ile iniş eğitimleri ise uygulamalı olarak verildi.

Muhabirler: “AFAD’a Saygımız Eğitimler Sonrası Bir Kat Arttı”

Eğitime katılan muhabirler, AFAD’ın kapasite ve potansiyelini gördükleri program sonrası “AFAD’a olan saygımız bir kat daha arttı.” ifadelerini kullandılar. Doğru bildikleri yanlışları gördüklerini, eğitim sonunda kendilerini daha hazır hissettiklerini belirten muhabirler “Film gibi bir eğitim oldu.” şeklinde konuştular. Eğitim Programı, ekip ruhu, saha çalışmalarında psikolojik ve fiziksel hazırlık, karşılaşılabilecek olumsuz durumlarla baş edebilme, afetzedelerle iletişim ve arazide zorlu koşullarda hayatta kalma konuları ile tamamlandı.